OCT 25 - OCT 30
CROSS COUNTRY
Section 2A
G - CARDS 2nd
B - CARDS 2nd
FOOTBALL (7-3)
Section 3AAA
GLS 28, CARDS 21.
CARDS 35, Redwood Valley 7
END OF SEASON------
VOLLEYBALL (8-15)
Worthington 3, CARDS 1
END OF SEASON------
--------------------------------
OCT 18 - OCT 23
CROSS COUNTRY
Buc Invite - 4 teams
G - CARDS 1st
B - CARDS 1st
FOOTBALL (6-2)
CARDS 43, St James 7
SOCCER - BOYS (11-4-3)
SECTION 2A PLAYOFFS
Mkto East 3, CARDS 0
END OF SEASON------
VOLLEYBALL (8-15)
New Ulm 3, CARDS 0
--------------------------------
OCT 11 - OCT 16
CROSS COUNTRY
SCC Meet
G - CARDS 2nd
B - CARDS 2nd
FOOTBALL (5-2)
CARDS 55, St Peter 34
GIRLS TENNIS (8-6)
SECTION 2A Meet
Waseca 7, CARDS 0
END OF SEASON------
SOCCER - BOYS (11-4-3)
SECTION 2A PLAYOFFS
CARDS 8, New Ulm 1
CARDS 3, Willmar 1
VOLLEYBALL (8-14)
CARDS 3, St Peter 1
Worthington 3, CARDS 1
SOCCER - GIRLS (3-12-2)
SECTION 2A PLAYOFFS
Mankato East 2, CARDS 1
END OF SEASON------
--------------------------------
OCT 4 - OCT 9
CROSS COUNTRY
I-90 Invite -
G - CARDS 1st - 9 teams
B - CARDS 1st - 10 teams
FOOTBALL (4-2)
CARDS 26, BEA 0
GIRLS TENNIS (8-5)
SECTION 2A Meet
CARDS 4, Jordan 3
SOCCER - BOYS (9-4-3)
CARDS 2, Worthington 2 OT
Waseca 1, CARDS 0
CARDS 3, Mtn Lake1
VOLLEYBALL (7-13)
BEA 3, CARDS 0
CARDS 3, Waseca 0
PIPESTONE TOURNEY - 2nd
CARDS 2, Park-CG 0
CARDS 2, SWMC 1
CARDS 2, Redwood Valley 1
MCW 2, CARDS 0
SOCCER - GIRLS (3-11-2)
Worthington 3, CARDS 2
CARDS 3, Waseca 0
---------------------------------
SEPT 27 - OCT 2
CROSS COUNTRY
Algona Invite -
G - CARDS 1st - 18 teams
B - CARDS 2nd - 18 teams
FOOTBALL (3-2)
CARDS 41, Waseca 21
GIRLS TENNIS (7-5)
St James 7, CARDS 0
St Peter 4, CARDS 3
SCC MEET
CARDS
SOCCER - BOYS (8-3-2)
CARDS 4, St Peter 2
CARDS 5, New Ulm 1
VOLLEYBALL (3-11)
MVL 3, CARDS 1
New Ulm 3, CARDS 0
JCC 3, CARDS 0
SOCCER - GIRLS (2-10-2)
Mkto East 4, CARDS 2
St Peter 4, CARDS 0
New Ulm 5, CARDS 2
------------------------
SEP 20 - SEP 25
FOOTBALL (2-2)
CARDS 27, New Ulm 12
GIRLS TENNIS (7-3)
CARDS 5, BEA 2
VOLLEYBALL (3-8)
CARDS 3, St James 2
CARDS 3, St Peter 0
CROSS COUNTRY
Milaca Mega Meet
G - CARDS 2nd - 6 teams
B - CARDS 3rd - 6 teams
CARD Invite
G - CARDS 4th - 26 teams
B - CARDS 3rd - 25 teams
SOCCER - GIRLS (2-7-2)
New Prague 1, CARDS 0 OT
Loyola1, CARDS 0
SOCCER - BOYS (6-3-2)
CARDS 2, New Prague 1 OT
Glencoe SL 3, CARDS 0
------------------------
SEP 13 - SEP 18
SOCCER - GIRLS (2-5-2)
Worthington 3, CARDS 1
ALBERT LEA INVITE
Albert Lea 4, CARDS 1
THIRD PLACE GAME
CARDS 9, Arcadia(Wis) 1
CROSS COUNTRY
Hutchinson Invite
G - CARDS 3rd - 11 teams
B - CARDS 9th - 12 teams
SOCCER - BOYS (5-2-2)
CARDS 1, SWM Christian 0
CARDS 2, Worthington 2
CARDS 4, Waseca 3
FOOTBALL (1-2)
SP Central 21, CARDS 20
VOLLEYBALL (1-8)
BEA 3, CARDS 1
Marshall 3, CARDS 0
Waseca 3, CARDS 0
GIRLS TENNIS (6-2)
Waseca 7, CARDS 0
CARDS 4, Jordan 3
------------------------
SEP 6 - SEP 11
SOCCER - GIRLS (1-2-2)
Austin 1, CARDS 0
St Peter 1, CARDS 0
CROSS COUNTRY
Redbird Invite - Mont/Lons
G - CARDS 6th - 29 teams
B - CARDS3rd - 32 teams
SOCCER - BOYS (3-2-1)
Albert Lea 2, CARDS 0
CARDS 1, Loyola 0
CARDS 10, New Ulm 2
FOOTBALL (1-1)
Marshall 28, CARDS 14
VOLLEYBALL (1-5)
St James 3, CARDS 0
Visitation Tourney
CARDS 2, SP Johnson 0
New Life Acad 2, CARDS 1
Visitation 2, CARDS 0
GIRLS TENNIS (5-1)
River Valley 4, CARDS 3
CARDS 6, New Ulm 1
Redwood Tourney - 1st
CARDS 6, River Valley 1
CARDS 4, Redwood Valley 3
CARDS 5, MACCRAY 2
------------------------
AUG 30 - SEP 4
SOCCER - GIRLS (1-0-1)
CARDS 1, Faribault 1
CROSS COUNTRY
Wolverine Invite - Mtn Lake
G - CARDS 3rd - 10 teams
B - CARDS 2nd - 14 teams
SOCCER - BOYS (0-1-1)
CARDS 4, St Peter (4 tie)
FOOTBALL (1-0)
CARDS 48, Worthington 6
VOLLEYBALL (0-1)
MCW 3, CARDS 0
GIRLS TENNIS (1-0)
CARDS 7, Worthington 0
------------------------
AUG 23 - AUG 28
SOCCER - GIRLS (1-0)
CARDS 2, Austin 1
CROSS COUNTRY
Card Early Bird Invite
G - CARDS 1st - 10 teams
B - CARDS 1st - 9 teams
SOCCER - BOYS (0-1)
SM Christian1 CARDS 0
FOOTBALL (0-0)
CARDS vs Worthington(9/3)
GIRLS TENNIS (0-0)
CARDS vs MCW(8/30)
VOLLEYBALL (0-0)
CARDS vs MCW (8/31)
|
MAR 8 - MAR 13
BOYS BASKETBALL (14-11)
JCC 63, CARDS 57
---END OF SEASON---
--------------------------------
FEB 28 - MAR 6
BOYS BASKETBALL (14-11)
Maple River 58, CARDS 55
Marshall 72, CARDS 43
SECTION 3AA PLAYOFFS
CARDS 61, Pipestone Area 50
GIRLS BASKETBALL (16-9)
SECTION 3AA PLAYOFFS
CARDS 60, Pipestone Area 45
SOUTH SUB_SECTION FINAL
JCC 66, CARDS 38
---END OF SEASON---
--------------------------------
FEB 21 - FEB 26
BOYS BASKETBALL (13-9)
CARDS 73, Luverne 49
BEA 53, CARDS 40
GIRLS BASKETBALL (15-8)
St Peter 67, CARDS 61
CARDS 57, BEA 37
SECTION 3AA playoffs
CARDS 58, St James 52
BOYS HOCKEY (6-17)
SECTION 3A PLAYOFFS
CARDS 9, Windom 6
New Ulm 11, CARDS 0
---END OF SEASON---
WRESTLING (6-14)
SECTION 3AA
INDIVIDUAL MEET
Hines 3rd
Sanden 3rd
Ramos 4th
Olson 5th
Weber 6th
GYMNASTICS (9-0)
STATE CLASS 3A Meet
Magic 5th - 139.75
INDIVIDUAL MEET
Breneman 4th vault,
10th balance beam
M. Steen 17th all-around
6th vault, 11th floor,
14th beam 30th bars
R. Steen 24th all-around
-------------------------------
FEB 14 - FEB 19
BOYS BASKETBALL (12-8)
CARDS 60, Waseca 40
Redwood Valley 73,
CARDS 63 2OT
GIRLS BASKETBALL (13-7)
CARDS 53, GFW 35
BOYS HOCKEY (5-16)
Sleepy Eye 2, CARDS 0
Mankato East/Loyola 6,
CARDS 1
GIRLS HOCKEY (6-12-1)
SECTION 3A Playoffs
New Ulm 3, CARDS 1
---END OF SEASON---
WRESTLING (6-14)
SECTION 3AA Team Meet
CARDS 43, Fulda/MCC 36
Adrian 63, CARDS 3
GYMNASTICS (9-0)
SECTION 3A Meet
Magic 1st 142.6
-------------------------------
FEB 7 - FEB 12
BOYS BASKETBALL (11-7)
CARDS 65, New Ulm 47
CARDS 60, Mankato West 53
CARDS 63, GFW 48
GIRLS BASKETBALL (12-7)
CARDS 54, New Ulm 50 OT
CARDS 53, Waseca 38
BOYS HOCKEY (5-14)
CARDS 4, Sioux Falls 2
CARDS 4, Windom 3
GIRLS HOCKEY (6-11-1)
Waseca 9, CARDS 2
SECTION 3A Playoffs
CARDS 2, Windom 1
WRESTLING (5-14)
CARDS 57, MCW 20
TMB 64, CARDS 6
CARDS 42, New Ulm 36
SCC MEET
CARDS 5th
GYMNASTICS (9-0)
MAGIC 140.0
New Ulm 129.95
SCC MEET
Magic 1st - 143.425
-------------------------------
JAN 31 - FEB 5
BOYS BASKETBALL (8-7)
CARDS 54, St James 46
GIRLS BASKETBALL (10-7)
CARDS 53, Pipestone 49
St James 65, CARDS 61
BOYS HOCKEY (3-14)
Redwood Valley 9, CARDS 0
GIRLS HOCKEY (5-10-1)
CARDS 2, Redwood Valley 1
Luverne 3, CARDS 0
WRESTLING (3-13)
CARDS 60, Luverne 16
Adrian 61, CARDS 9
BEA 50, CARDS 24
MCW INVITE
CARDS 7th
GYMNASTICS (7-0)
MAGIC 140.625
BEA 123.775
-------------------------------
JAN 24 - JAN 29
BOYS BASKETBALL (7-7)
CARDS 63, St Peter 51
GIRLS BASKETBALL (9-6)
CARDS 52, St Peter 40
BOYS HOCKEY (3-13)
St Peter/LSH 8, CARDS 1
Waseca 4, CARDS 1
Luverne 10, CARDS 1
GIRLS HOCKEY (4-9-1)
CARDS 6, Windom 4
St Peter/LSH 9, CARDS 0
Luverne 3, CARDS 0
WRESTLING (2-11)
CARDS 38, NYA 33
M-T/ML 51, CARDS 25
CARDS 42, Worthington 33
Fulda/MCC 39, CARDS 30
Rochester Invite
CARDS 4th
CARDS 42, Worthington 33
Fulda/MCC 39, CARDS 30
GYMNASTICS (7-0)
MAGIC 137.225
Waseca 130.175
TRUE TEAM STATE
MAGIC 5th - 168.9
-------------------------------
JAN 17 - JAN 22
BOYS BASKETBALL (6-7)
CARDS 64, BEA 34
CARDS 79, JCC 63
GIRLS BASKETBALL (8-6)
BEA 49, CARDS 44
JCC 53, CARDS 41
BOYS HOCKEY (3-10)
CARDS 5, Sleepy Eye 3
New Ulm 9, CARDS 1
GIRLS HOCKEY (3-7-1)
New Ulm 7, CARDS 0
WRESTLING (0-9)
Wabasso 74, CARDS 3
Owatonna 65, CARDS 3
GYMNASTICS (6-0)
MAGIC 137.3
Worthington 127.325
JCC Sweetheart Invite
MAGIC 3rd - 138.525
-------------------------------
JAN 10 - JAN 15
BOYS BASKETBALL (4-7)
CARDS 67, Waseca 54
New Ulm 66, CARDS 52
GIRLS BASKETBALL (8-4)
CARDS 66, Waseca 62
CARDS 54, New Ulm 43
BOYS HOCKEY (2-9)
CARDS 7, Worthington 2
GIRLS HOCKEY (3-6-1)
CARDS 5, Worthington 4 OT
WRESTLING (0-7)
Waseca 56, CARDS 24
Hayfield Invitational
CARDS 6th
GYMNASTICS (5-0)
MAGIC 134.325
St James 110.95
MCA Invitational
MAGIC 1st - 139.55
-------------------------------
JAN 3 - JAN 8
BOYS BASKETBALL (3-6)
CARDS 49, MCW 36
St Peter 63, CARDS 56
GIRLS BASKETBALL (4-3)
CARDS 41, MCW 29
BOYS HOCKEY (1-8)
Redwood Valley 3, CARDS 2
GIRLS HOCKEY (2-6-1)
CARDS 4, Redwood Valley 1
St Peter 1, CARDS 0
WRESTLING (0-6)
St Peter 39, CARDS 21
Montgomery/Lonsdale Invite
CARDS 6th
GYMNASTICS (4-0)
MAGIC 139.875,
St Peter 104.425
Faribault Invite
MAGIC 5th
-------------------------------
DEC 27 - JAN 1
BOYS BASKETBALL (2-5)
Bethany Tourney - 4th place
CARDS 69, Maple River 60
Loyola 70, CARDS 49
3rd Place Game
St Croix Luth 66, CARDS 41
BOYS HOCKEY (1-8)
Wilmar Tourney
Pierre, SD 6, CARDS 3
River Lakes 6, CARDS 5 OT
7th Place Game
Becker Big Lake 6, CARDS 3
GIRLS BASKETBALL (3-3)
Loyola Touney - 3rd Place
CARDS 66, Loyola 35
JCC 75, CARDS 44
3rd Place Game
CARDS 57, Martin Luther 38
-------------------------------
DEC 20 - Dec 25
BOYS BASKETBALL (1-3)
Ellsworth 60. CARDS 48
CARDS 50, St James 40
WRESTLING (0-5)
LCWM 64, CARDS 15
BOYS HOCKEY (1-5)
Windom 9, CARDS 4
GIRLS BASKETBALL (3-3)
CARDS 56, Ellsworth 45
CARDS 66, St James 53
GYMNASTICS (3-0)
MAGIC 138.85, JCC 137.875
GIRLS HOCKEY (1-5-1)
CARDS 6, Windom 1
CARDS 2, Worthington 2 OT
-------------------------------
DEC 13 - Dec 18
WRESTLING (0-4)
Waseca 60, CARDS 21
BOYS HOCKEY (1-4)
CARDS 10, Worthington 4
Luverne 5, CARDS 3
GIRLS BASKETBALL (1-3)
Windom 61, CARDS 46
GYMNASTICS (2-0)
MAGIC 133.5, Windom 115.125
-------------------------------
DEC 6 - Dec 11
GIRLS HOCKEY (0-5)
Marshall 5, CARDS 2
New Ulm 4, CARDS 0
BOYS HOCKEY (0-3)
New Ulm 12, CARDS 1
Waseca 5, CARDS 3
GIRLS BASKETBALL (1-2)
CARDS 46, USC 43
Worthington 58, CARDS 46
BOYS BASKETBALL (0-2)
Worthington 63, CARDS 53
GYMNASTICS (1-0)
MAGIC 135.725,
Luverne 115.075
-------------------------------
NOV 20 - DEC 3
GIRLS HOCKEY (0-3)
Waseca 3, CARDS 0
Dodge County 8, CARDS 0
Marshall 5, CARDS 1
BOYS HOCKEY (0-1)
St Peter/LSH 5, CARDS 1
GIRLS BASKETBALL (0-1)
Marshall 59, CARDS 54 OT
BOYS BASKETBALL (0-1)
Windom 59, CARDS 53
WRESTLING (0-3)
MANKATO WEST INVITE
St James 63, CARDS 18
Byron 63, CARDS 18
Mkto West 43, CARDS 31 |
JUNE 16 - JUNE 18
BASEBALL (23-3)
State 2A Quarter Final
CARDS 6, Proctor 1
State 2A Semi-Final
St. Cloud Cathederal 5,
CARDS 3
State 2A Third Place
CARDS 2, Fergus Falls 0
--END OF SEASON---
--------------------------------
MAY 30 - JUNE 16
BOYS TRACK
State 2A Meet
CARDS 2nd
GIRLS TRACK
State 2A Meet
CARDS 17th
--END OF SEASON---
BASEBALL (22-2)
Section 3 Playoffs
New Ulm 7, CARDS 0
Section 3 Championship
CARDS 12, New Ulm 4
State 2A Quarter Final
CARDS 6, Proctor 1
--------------------------------
MAY 23 - MAY 28
BASEBALL (20-1)
Section 3 Playoffs
CARDS 11, Lac qui PV 0
CARDS 18, Morris Area 2
BOYS GOLF (20-7)
Section 2AA Meet
CARDS 3rd
---END OF SEASON---
GIRLS GOLF (24-1)
Section 2AA Meet
CARDS 2nd
---END OF SEASON---
BOYS TRACK
Section 2A Meet - 23 teams
CARDS 1st
GIRLS TRACK
Section 2A Meet - 27 teams
CARDS 3rd
--------------------------------
MAY 23 - MAY 28
BASEBALL (18-1)
CARDS 9, Maple River 4
CARDS 17, St Peter 4
Section 3 Playoffs
CARDS 3, St James 1
CARDS 2, JCC 0
SOFTBALL (5-12)
Section 3 Playoffs
New Ulm 10, CARDS 0
---END OF SEASON---
BOYS GOLF (20-7)
SCC Meet
CARDS 2nd
2AA Sub Section Playoffs
CARDS 2nd
GIRLS GOLF (24-1)
SCC Meet
CARDS 1st
2AA Sub Section Playoffs
CARDS 1st
BOYS TENNIS (4-8-1)
Section 2A Team Meet
Washburn 7, CARDS 0
---END OF SEASON---
BOYS TRACK
Sub-Section 6 Meet - 6 teams
CARDS 1st 277
GIRLS TRACK
Sub-Section 6 Meet - 6 teams
CARDS 1st 243
--------------------------------
MAY 16 - MAY 21
BASEBALL (14-1)
CARDS 13, Waseca 3
CARDS 12, Kasson 3
SOFTBALL (5-11)
JCC 12, CARDS 5
Waseca 7, CARDS 1
BOYS GOLF (20-7)
CARDS 329, St James 367
GIRLS GOLF (24-1)
CARDS 387, St James 538
BOYS TENNIS (4-8-1)
Waseca 5, CARDS 2
BOYS TRACK
SCC Meet - 6 teams
CARDS 1st 179
Sour Grapes Meet - 5 teams
CARDS 1st 148
GIRLS TRACK
SCC Meet - 6 teams
CARDS 4th 104
Sour Grapes Meet - 5 teams
CARDS 1st 106.5
--------------------------------
MAY 9 - MAY 14
BASEBALL (12-1)
CARDS 9, Luverne 8
CARDS 3, BEA 0
CARDS 10, MCW 0
SOFTBALL (5-9)
CARDS 5, BEA 4
St Peter 12, CARDS 1
St Peter 10, CARDS 4
Fairmont Invite
CARDS 18, ML/GHEC 6
BOYS GOLF (19-7)
CARDS 343
New Ulm 359
St Peter 369
Albert Lea Invite - 20 teams
CARDS 16th
GIRLS GOLF (23-1)
Mkt West 390, CARDS 410
CARDS 383
New Ulm 390
St Peter 428
BOYS TENNIS (4-7-1)
CARDS 4, Chanhassen 3
Luverne 5, CARDS 2
Mound-Westonka 7, CARDS 0
BOYS TRACK
True Team Mankato 9-teams
CARDS 3rd
GIRLS TRACK
True Team Mankato 9-teams
CARDS 2nd
--------------------------------
MAY 2 - MAY 7
BASEBALL (9-1)
CARDS 13, USC 3
CARDS 10, St James 0
CARDS 20, New Ulm 10
CARDS 9, Bea 3
SOFTBALL (3-7)
CARDS 11, St James 10
New Ulm 9, CARDS 0
Windom Tourney - 3rd place
Windom 5, CARDS 4
CARDS 10, Lakeview 3
Loyola 8, CARDS 1
BOYS GOLF (17-7)
CARDS 332, BEA 342
Cardinal Invite - 15 Teams
CARDS - 7th
GIRLS GOLF (20-0)
CARDS 396, BEA 459
Cardinal Invite - 13 teams
CARDS - 1st
BOYS TENNIS (3-5-1)
Albert Lea 4, CARDS 3
CARDS 4, New Ulm 3
St James 4, CARDS 3
Andover Invite - 9 teams
CARDS 6th
BOYS TRACK
Sentinel Relays - 8AA teams
CARDS 1st - 152.5
New Ulm Invite - 6 teams
Cards 1st - 194
GIRLS TRACK
Sentinel Relays - 8AA teams
CARDS 2nd - 131.5
New Ulm Invite - 6 teams
Cards 1st - 146
--------------------------------
APR 21 - APR 30
BASEBALL (5-1)
CARDS 11, New Ulm 0
CARDS 4, Waseca 3
JCC 16, CARDS 8
SOFTBALL (1-4)
BEA 8, CARDS 4
Waseca 10, CARDS 8
New Ulm 26, CARDS 0
BOYS GOLF (7-1)
Tri-State Invite
CARDS 24th
CARDS 350, Mankato
East 372
GIRLS GOLF (8-0)
CARDS 390, LSH 431
BOYS TENNIS (2-3-1)
CARDS 4, New Prague 2
St Peter 7, CARDS 0
Holy Family Catholic 4,
CARDS 0
BOYS TRACK
Fairmont Quad
CARDS 1st 157
GIRLS TRACK
Fairmont Quad
CARDS 1st 134
--------------------------------
APR 14 - APR 23
BASEBALL (3-0)
CARDS 7, St Peter 2
BOYS GOLF (6-1)
JCC 170, CARDS189
New Ulm Invite - 7 teams
CARDS 1st
GIRLS GOLF (7-0)
CARDS 216, JCC 211
BOYS TENNIS (1-1)
BEA 4, CARDS 3
--------------------------------
APR 7 - APR 16
BASEBALL (2-0)
CARDS 7, Worthington 0
SOFTBALL (1-1)
CARDS 5, Worthington 3
BOYS TRACK - Mankato
CARDS 92
Mankato East 87
Maple River 7
GIRLS TRACK - Mankato
Mankato East 95
CARDS 76
Maple River 15
BOYS TENNIS (1-0)
CARDS 4, Redwood
Valley 3
GIRLS GOLF (6-0)
New Ulm Invite - 7 teams
CARDS 1st - 378
--------------------------------
APR 2 - APR 9
BASEBALL (1-0)
CARDS 14, St James 0
SOFTBALL (0-1)
St James 19, CARDS 11
BOYS TRACK
MCC Invite - 8 teams
CARDS 2nd
Fairmont Triangluar
CARDS 1st
Mankato Indoor - 5 teams
CARDS 1st
GIRLS TRACK
MCC Invite - 8 teams
CARDS 1st
Fairmont Triangluar
CARDS 1st
Mankato Indoor - 5 teams
CARDS 1st |