fairmontsports.com

Specialty Care 507.238.4949
Primary Care 507.238.9533

Past Cardinal Scores History
2017-2018 SEASON 2016-2017 SEASON 2015-2016 SEASON
2014-2015 SEASON 2013 - 2014 SEASON 2012 - 2013 SEASON
2011- 2012 SEASON 2010- 2011 SEASON 2009- 2010 SEASON
2008- 2009 SEASON 2007- 2008 SEASON 2006 - 2007 SEASON

 

2008 - 2009 Cardinal Scores
FALL SEASON WINTER SEASON SPRING SEASON
OCT 26 - NOV 1
CROSS COUNTRY
STATE 2A MEET
Girls 9th -
16 Teams - 155 runners
Boys 16th -
16 Teams - 157 runners
End of season

OCT 19 - OCT 25
FOOTBALL (8-2)
SECTION 2 AAA PLAYOFFS
CARDS 21, Worthington 14
SEMI-FINAL
Belle Plaine 28, CARDS 27
End of season
CROSS COUNTRY
SECTION 2 A MEET - 20 Teams
Girls 1st
Boys 2nd
VOLLEYBALL (11-16)
SECTION 2 AAA PLAYOFFS
JCC 3, CARDS 0
End of season

OCT 12 - OCT 18
FOOTBALL (7-1)
CARDS 40, St Peter 19
CROSS COUNTRY
BEA INVITE - 3 Teams
Girls 1st
Boys 1st
GIRLS TENNIS (3-12)
Section 2A Individual
Meet - Singles
PLAY-IN MATCH
Ruen 6-1, 6-1 winner vs BEA
1ST ROUND
Ruen 1-6, 0-6, vs St Peter
Paris 0-6, 1-6 vs USC
Section 2A Individual Meet -
Doubles
PLAY-IN MATCH
Tenney-Grefe
7-6(8-6) 4-6, (10-3)
winner vs Jordan
1ST ROUND
Tenney-Grefe 0-6, 1-6
vs Maple River
Kelly-Kaitlin Bloomgren
1-6, 2-6 vs BEA
End of season
VOLLEYBALL (11-15)
CARDS 3, New Ulm 1

OCT 5 - OCT 11
FOOTBALL (6-1)
CARDS 20, Waseca 18
CROSS COUNTRY
SCC MEET - 6 Teams
Girls 2nd
Boys 2nd
SOCCER - GIRLS (8-7-2)
Section 2A Playoffs
Glencoe/S/Lake 7, CARDS 4
End of season
SOCCER - BOYS (3-12-3)
Section 2A Playoffs
SW/MN Christian 7, CARDS 0
End of season
GIRLS TENNIS (3-12)
Section 2A Team Meet
BEA 5, CARDS 2
VOLLEYBALL (10-15)
St James 3, CARDS 0
Pipestone Tourney
CARDS 5th
CARDS 27-25, 25-23,
over Luverne
Park of CG 10-25, 24-26,
over CARDS
CARDS 27-25, 25-23
over Lakeview
MCW 21-25, 20-25
over CARDS

SEPT 28 - OCT 4
FOOTBALL (5-1)
CARDS 61, St James 22
CROSS COUNTRY
Algona Invite - 18 Teams
Girls 2nd
Boys 7th
I-90 Meet - 11 Teams
Girls 1st
Boys 3rd
SOCCER - GIRLS (8-6-2)
CARDS 1, Loyola 0
St Peter 3, CARDS 0
Worthington 5, CARDS 0
SOCCER - BOYS (2-11-3)
CARDS 3, Loyola 1
St Peter 5, CARDS 2
CARDS 2, Worthington 2 OT
GIRLS TENNIS (3-12)
Section 2A meet
10/6, 10/7, 10/9
VOLLEYBALL (8-12)
CARDS 3, St Peter 1

SEPT 21 - SEPT 27
FOOTBALL (4-1)
CARDS 41, New Ulm 18
CROSS COUNTRY
Next at Algona Invite 9/29
I-90 FAIRMONT 10/2
SOCCER - GIRLS (6-4-2)
CARDS 0, Waseca 0
SOCCER - BOYS (1-9-2)
CARDS 4, Waseca 3
CARDS 0, Mt Lake Christian 0
GIRLS TENNIS (3-12)
New Ulm 5, CARDS 2
SCC Meet
Kaitlin Bloomgren 6th
Melissa DeBoer 5th
Kelly Bloomgren 6th
Sydney Ruen 4th
Hayley Grefe-Rachel Tenney 6th
Libby Humpal-Kate Murphy 6th
Casey Paris-Megan Fuhrman 5th
VOLLEYBALL (7-12)
JCC 3, CARDS 0
CARDS 3, Waseca 2
BEA 3, CARDS 2

SEPT 14 - SEPT 20
FOOTBALL (3-1)
CARDS 35, BEA 7
CROSS COUNTRY
MILACA INVITE - 23 Teams
Boys 6th
Girls 2nd
FAIRMONT INVITE - 6 Teams
Boys 4th
Girls 2nd
SOCCER - GIRLS (7-4-1)
CARDS 2, Faribault 1
CARDS 2, New Ulm 1
CARDS 4, Worthington 2
Austin 1, CARDS 0
SOCCER - BOYS (0-9-1)
New Ulm 3, CARDS 0
Worthington 3, CARDS 0
Austin 5, CARDS 1
GIRLS TENNIS (3-11)
St James 6, CARDS 1
Maple River 7, CARDS 0
CARDS 7, Worthington 0
VOLLEYBALL (6-10)
New Ulm 3, CARDS 0
CARDS 3, St James 1
Worthington 3, CARDS 0
Rochester JM INVITE
CARDS 2, Albert Lea 0
CARDS 2, Kasson-Mant 1
St Charles 2, CARDS 1
Rochester JM 2, CARDS 0

SEPT 7 - SEPT 13
FOOTBALL (2-1)
West Central, SD 50, CARDS 14
CROSS COUNTRY
Hutchinson INVITE - 12 Teams
Boys 11th
Girls 5th
SOCCER - GIRLS (4-2-1)
CARDS 3, Waseca 0
CARDS 3, St Peter 1
Albert Lea Tourney
New Ulm 1, CARDS 0
Worthington 2, CARDS 2 OT
SOCCER - BOYS (0-5-1)
Waseca 3, CARDS 3 OT
St Peter 2, CARDS 0
Marshall vs CARDS
GIRLS TENNIS (2-9)
CARDS 4, BEA 3
River Valley 4, CARDS 3
St Peter 6, CARDS 1
VOLLEYBALL (3-6)
BEA 3, CARDS 0
CARDS 3, St Peter 0

AUG 31 - SEPT 6
FOOTBALL (2-0)
CARDS 35, Lennox, SD 19
SOCCER - BOYS (0-4)
Marshall 2, CARDS 1 OT
New Ulm 5, CARDS 4 OT
SOCCER - GIRLS (2-1)
CARDS 1, New Ulm 0
GIRLS TENNIS (1-4)
Waseca 7, CARDS 0
CROSS COUNTRY
Montg/Lons INVITE - 34 Teams
Boys 7th
Girls 7th
VOLLEYBALL (2-5)
Waseca 3, CARDS 0
Visitation INVITE
Visitation 25-20, 25-21 def CARDS
Simley 29-27, 28-26 def CARDS
CARDS 25-19, 25-17 def
St Paul Johnson
CARDS 25-18, 25-20
def Mounds Park Academy

AUG 17 - AUG 30
FOOTBALL (1-0)
CARDS 35, Worthington 19
VOLLEYBALL (0-2)
MCW 3, CARDS 0
Mankato East 3, CARDS 1
GIRLS TENNIS (1-4)
CARDS 5, MCW 2
USC 7, CARDS 0
BEA NVITE
BEA 4, CARDS 3
Lake City 7, CARDS 0
SOCCER - GIRLS (1-1)
CARDS 2, Mankato Loyola 1
Mankato East 3, CARDS 1
CROSS COUNTRY
USC Half Moon INVITE
Boys 3rd
Girls 2nd
SOCCER - BOYS (0-2)
Mountain Lake 2, CARDS 1
SWMN Christian 4, CARDS 0
MAR 2 - MAR 14
BOYS BASKETBALL (17-8)
Sub-Section 3A Playoffs
CARDS 51, St James 46
Windom 56, CARDS 51
End of season
GIRLS BASKETBALL (22-2)
Sub-Section 3A Playoffs
JCC 88, CARDS 81 - 2OT
End of season
WRESTLING (5-19-1)
Section 3AA Individual Meet
WRESTLEBACK ROUND
HWT Scott Hines(33-11) lost
to St Peter's Brandon Zabel
End of season

FEB 16 - FEB 21
BOYS BASKETBALL (14-7)
GFW 70, CARDS 58
CARDS 65, New Ulm 52
GIRLS BASKETBALL (21-1)
CARDS 61, MCW 34
CARDS 76, GFW 64
GYMNASTICS (3-6)
Section 3A Meet CARDS 7th
GIRLS HOCKEY (10-9-1)
New Ulm 6, CARDS 1
End of season
WRESTLING (5-19-1)
Section 3A Meet
Fulda/MCC 68, CARDS 12

FEB 9 - FEB 14
BOYS BASKETBALL (13-6)
Ellsworth 91, CARDS 76
CARDS 65, St James 49
GIRLS BASKETBALL (19-1)
CARDS 84, St James 54
GYMNASTICS (3-6)
CARDS 132.325, St Peter 120.575
SCC Meet
CARDS 3rd
BOYS HOCKEY (3-18)
Windom 7, CARDS 3
GIRLS HOCKEY (10-8-1)
Section 3A Playoffs
CARDS 3, Marshall 1
WRESTLING (5-18)
SCC MEET
CARDS 5th

FEB 2 - FEB 7
BOYS BASKETBALL (12-5)
CARDS 52, NHREG 51
CARDS 66, Worthington 55
St Peter 52, CARDS 51
GIRLS BASKETBALL (17-1)
CARDS 70, USC 46
CARDS 76, Worthington 64
CARDS 67, St Peter 42
GYMNASTICS (2-6)
CARDS 125.95, Windom 122.2
MCW 146.25, CARDS 123.575
BOYS HOCKEY (3-17)
Redwood Valley 8 CARDS 0
GIRLS HOCKEY (10-8-1)
CARDS 8, Redwood Valley 0
CARDS 4, Waseca 1
CARDS 3, Windom 3 - tie
WRESTLING (5-17)
MCW 34, CARDS 30
MCW Invite
CARDS 6th

JAN 26 - JAN 31
BOYS BASKETBALL (10-4)
CARDS 43, BEA 41
CARDS 74, Albert Lea 71
MVL 66, CARDS 63
GIRLS BASKETBALL (15-1)
CARDS 57, BEA 28
CARDS 58, MVL 40
GYMNASTICS (1-5)
Worthington 129.025
CARDS 127.3
New Ulm 132.55
CARDS 130.925
BOYS HOCKEY (3-16)
St Peter/LSH 4, CARDS 2
Windom 4, CARDS 3
Waseca 10, CARDS 2
GIRLS HOCKEY (8-8)
St Peter/LSH 3, CARDS 2
Marshall 4, CARDS 3
New Ulm 10, CARDS 2
WRESTLING (5-14)
New Ulm 51, CARDS 12
Worthington 54, CARDS 24
MCC/Fulda 60, CARDS 21
Rochester Invite
CARDS 8th

JAN 19 - JAN 24
BOYS BASKETBALL (8-3)
CARDS 76, JCC 46
CARDS 74, Waseca 49
MACCRAY 84, CARDS 63
GIRLS BASKETBALL (13-1)
CARDS 89, Maple River 58
CARDS 69, Waseca 49
CARDS 49, MACCRAY 38
GYMNASTICS (1-3)
Mankato East 128.65,
CARDS 124.925 - - -
CARDS 128.975,
St James 128.1 - - -
BOYS HOCKEY (3-13)
New Ulm 11, CARDS 1
GIRLS HOCKEY (8-6)
New Ulm 10, CARDS 2
WRESTLING (5-11)
St James 54, CARDS 21
Nicollet Invite
CARDS 2nd

JAN 12 - JAN 17
BOYS BASKETBALL (6-2)
CARDS 64, LSH 47
CARDS 70, New Ulm 67
GIRLS BASKETBALL (10-1)
CARDS 60, New Ulm 43
JCC 70, CARDS 60
GYMNASTICS (0-2)
CARDS vs St Peter now 2/10
BOYS HOCKEY (3-12)
CARDS 3, Worthington 2
Luverne 6, CARDS 0
GIRLS HOCKEY (8-5)
CARDS 8, Worthington 0
Luverne 4, CARDS 1
WRESTLING (3-9)
CARDS 43, Luverne 31
Stewartville Invite
CARDS 10th

JAN 5 - JAN 10
BOYS BASKETBALL (4-2)
CARDS 63, St James 60, OT
CARDS 81, St Peter 54
GIRLS BASKETBALL (9-0)
CARDS 69, St Peter 32
CARDS 84, St James 42
GYMNASTICS (0-2)
BEA 128.825, CARDS 125.025
Fairmont Invite - CARDS 4th
BOYS HOCKEY (2-11)
Luverne 7, CARDS 3
CARDS 5, Sleepy Eye 1
New Ulm 14, CARDS 0
GIRLS HOCKEY (7-4)
CARDS 7, Luverne 0
St Peter/LSH 8, CARDS 1
New Ulm 5, CARDS 0
WRESTLING (1-8)
BEA 69, CARDS 9
BEA Quad
CARDS 41, St Clair 34
Hayfield 56, CARDS 18
BEA 74, CARDS 6


DEC 29 - JAN 3
BOYS BASKETBALL (2-2)
Owatonna Tourney - 3rd
CARDS 61, Waseca 43
Richfield 95, CARDS 70
GIRLS BASKETBALL (7-0)
Windom Tourney - 1st
CARDS 74, Fulda 36
CARDS 69, Alden-Conger 39
BOYS HOCKEY (1-9)
St Michael Albertville Tourney
Two Harbors 8, CARDS 1
Sheboygan 8, CARDS 0
St Peter/LSH 9, CARDS 2
GIRLS HOCKEY (6-2)
Schwann's Cup Tourney - 1st
CARDS 6, Waseca 3
CARDS 9, Watertown 0
CARDS 8, Windom 1

DEC 15 - DEC 20
BOYS BASKETBALL (1-1)
CARDS 68, BEA 62
GIRLS BASKETBALL (5-0)
CARDS 51, BEA 31
CARDS 83, Windom 26
BOYS HOCKEY (1-6)
Luverne 8, CARDS 1
Waseca 6, CARDS 4
GIRLS HOCKEY (3-2)
CARDS 6, Mankato East 3
GYMNASTICS (0-2)
Waseca 120.15, CARDS 118.8
WRESTLING (0-6)
Waseca 70, CARDS 12

DEC 7 - DEC 13
BOYS BASKETBALL (0-1)
MCW 42 CARDS 41
GIRLS BASKETBALL (3-0)
CARDS 82, Waseca 73
BOYS HOCKEY (1-4)
Worthington 6, CARDS 1
GIRLS HOCKEY (2-2)
CARDS 6, Worthington 0
GYMNASTICS (0-1)
BEA Invite
CARDS 5th
WRESTLING (0-5)
Truman Quad
TMB 65, CARDS 18
Madelia/Truman 52, CARDS 24
LCWM 54, CARDS 27
JCC Invite
CARDS 15th

NOV 23 - DEC 6
GIRLS BASKETBALL (2-0)
CARDS 72, LSH 45
CARDS 73, New Ulm 45
BOYS HOCKEY (1-3)
CARDS 5, Sleepy Eye 2
LSH 4, CARDS 3
Monticello Tourney
Robbinsdale Cooper 10,
CARDS 1
Monticello 9, CARDS 0
GIRLS HOCKEY (1-2)
CARDS 7, Waseca 2
Windom 4, CARDS 3
Luverne 8, CARDS 5
GYMNASTICS (0-1)
JCC 133.75, CARDS 118.8
WRESTLING (0-2)
Mankato West Invite
Mankato West 52, CARDS 21
Byron 68, CARDS 12
JUNE 1 - JUNE 6
GIRLS TRACK (25-3)
State Class A
CARDS 37th
End of season
BOYS GOLF (20-5)
State Class 2AACARDS 5th
End of season

MAY 18 - MAY 30
BOYS TRACK (23-6)
Sub-Section 2A - 6 teams
CARDS 1st
Section 2A - 25 teams
CARDS 4th
End of season
GIRLS TRACK (25-3)
Sub-Section 2A - 6 teams
CARDS 1st
Section 2A - 25 teams
CARDS 4th
SOFTBALL (1-21)
Pipestone 14, CARDS 0
Marshall 29, CARDS 3
End of season
BOYS TENNIS (9-5)
Section 2AA Team Meet
BEA 5, CARDS 2
Section 2AA
Individual Meet
Miller-Seibert 3rd
End of season
BOYS GOLF (20-5)
South Sub-Section 3AA
CARDS 1st
Section 3AA - Wilmar
CARDS 1st
GIRLS GOLF (13-12)
South Sub-Section 3AA
CARDS 2nd
Section 3AA - Wilmar
End of season
CARDS
BASEBALL (18-7)
CARDS 4, BEA 3
Sub-Section 2A - Fairmont
CARDS 7, BEA 6
New Ulm 6, CARDS 4
Sub-Section 3AA - Windom
CARDS 5, Worthington 4
CARDS 5, Pipestone 1
Section 3AA - Marshall
CARDS 11, Montevideo 5
New Ulm 10, CARDS 7
End of season

MAY 4 - MAY 9
BOYS TRACK (18-6)
True Team - 8 teams
CARDS 3rd
GIRLS TRACK (20-3)
True Team - 8 teams
CARDS 2nd
SOFTBALL (1-16)
St James 15, CARDS 2
New Ulm 12, CARDS 0
Hayfield Tourney
CARDS 9, Lyle/Austin
Pacelli 6
Kenyon/Wanamingo 10,
CARDS 4
Gibbon/Fair/Winthrop 9,
CARDS 0
BOYS TENNIS (9-5)
Mound Westonka 6,
CARDS 1
CARDS 5, St James 2
CARDS 5, Luverne 2
Andover Invite
CARDS 4th - tie
BOYS GOLF (19-5)
Albert Lea 320, CARDS 326
Fmt Trianglular
Mankato West 306, CARDS
310, New Ulm 343
CARD Invite - 15 teams
CARD Red 1st
CARD White 13th
GIRLS GOLF (13-12)
Fmt Trianglular
Mankato West 393, CARDS
418, New Ulm 430
CARD Invite
CARDS 6th
BASEBALL (11-3)
CARDS 15, St James 3
CARDS 2, New Ulm 1
CARDS 5, USC 1

APR 27 - MAY 2
BOYS TRACK (13-4)
Sentinel Relays - AA 8 teams
CARDS 4th
GIRLS TRACK (15-1)
Sentinel Relays - AA 8 teams
CARDS 2nd
SOFTBALL (0-12)
Waseca 14, CARDS 0
St Peter 18, CARDS 1
St Peter 5, CARDS 0
MCW 13, CARDS 3
Becker Tourney
Superior, WI 10, CARDS 2
Foley 18, CARDS 2
St Cloud Apollo 12,
CARDS 0
BOYS TENNIS (7-4)
CARDS 7,
Redwood Valley 0
CARDS 6, Faribault 1
St Peter 5, CARDS 2
BOYS GOLF (18-3)
CARDS 337, St James 398
Worthington Invite
CARDS 2nd - 323
GIRLS GOLF (12-11)
CARDS 441, St James 456
St Peter Invite
CARDS 3rd - 417
Worthington Invite
CARDS 5th - 429
BASEBALL (9-4)
CARDS 8, St Peter 1
CARDS 2, St Peter 0
CARDS 2, Waseca 1
Shakopee -
Wood Bat Games
Wayzata 14, CARDS 2
CARDS 7, Shakopee 5

APR 20 - APR 25
BOYS TRACK (9-1)
Worthington 86,
CARDS 67
St James 33
Jackson
CARDS 116, JCC 60,
MCW 10
GIRLS TRACK (9-0)
CARDS 97,
Worthington 59,
St James 30
Jackson
CARDS 122.3, MCW 32.6
JCC 31
Hamline Elite Meet
4x800 team 11th,
Friese 14th - 1600
SOFTBALL (0-5)
St James 6, CARDS 1
BEA 23, CARDS 1
BOYS TENNIS (5-3)
BEA 4, CARDS 3
CARDS 5, Worthington 2
Waseca 6, CARDS 1
BOYS GOLF (9-2)
CARDS 345, St Peter 377
Freeborn
CARDS 170,
Blooming Prairie
170, USC 193
GIRLS GOLF (5-5)
CARDS 223, St Peter 230
Freeborn
USC 216, CARDS 218,
Blooming Prairie 246
BASEBALL (5-3)
JCC 8, CARDS 5
CARDS 15, St James 5
CARDS 11, BEA 1

APR 16 - APR 18
BOYS TRACK (6-0)
BUC Invite - 8 teams
CARDS 1st
GIRLS TRACK (5-0)
BUC Invite - 8 teams
CARDS 2nd
SOFTBALL (0-3)
New Ulm 18, CARDS 0
BOYS TENNIS (4-1)
CARDS 5, New Ulm 2
CARDS 7, SL/O, IA 0
BOYS GOLF (3-0)
Hayfield
CARDS 327, Hayfield ---
Cannon Falls 366
Marhall Invite - 6 teams
CARDS 3rd
GIRLS GOLF (0-1)
Marhall Invite - 6 teams
CARDS 4th
BASEBALL (3-2)
New Ulm 6. CARDS 0
MCW Tourney
CARDS 15, SW United 3
CARDS 8, MCW 2

APR 5 - APR 15
BOYS TRACK (6-0)
Fairmont
CARDS 111.5,
Luverne 70.5
Elmore Academy 4
GIRLS TRACK (5-0)
Fairmont
CARDS 80, Luverne 66
SOFTBALL (0-2)
Waseca 15, CARDS 0
JCC 11, CARDS 0
BOYS TENNIS (2-1)
HFC 7, CARDS 0
CARDS 5, Albert Lea 2
CARDS 6, New Prague 1
BOYS GOLF (1-0)
CARDS 335, BEA 346
GIRLS GOLF (0-1)
BEA 428, CARDS 453
BASEBALL (1-1)
CARDS 10, Waseca 1
Worthington 8, CARDS 7

MAR 23 - APR 4
BOYS TRACK
Fairmont Triangular
CARDS 132
WWG/RCC 35
Windom 13
GAC - St Peter Meet
CARDS 72.5
Marshall 47
Worthington 39.5
GIRLS TRACK
Fairmont Triangular
CARDS 132
WWG/RCC 35
Windom 13
GAC - St Peter Meet
CARDS 71
Marshall 63
Worthington 25

MAR 16 - MAR 21
BOYS TRACK
SCC Invite - Mankato
No team scores kept
GIRLS TRACK
SCC Invite - Mankato
No team scores kept
     


Steven E. Pierce
Certified Public Accountant
51 Downtown Plaza
(507) 238-4304



BOYS SPORTS | BASEBALL | BASKETBALL | CROSS COUNTRY | FOOTBALL | GOLF | HOCKEY | SOCCER | TENNIS | TRACK | WRESTLING

GIRLS SPORTS | BASKETBALL | X-COUNTRY | GOLF | GYMNASTICS | HOCKEY | SOCCER | SOFTBALL | TENNIS | TRACK | VOLLEYBALL

CARD LINKS | BASEBALL ASSN | B-BASKETBALL ASSN | G-BASKETBALL ASSN | HOCKEY ASSN | SOFTBALL ASSN | LIVE BROADCASTS


Copyright 2015 - 2016. Fairmont Sports Inc. All Rights Reserved.