Official Site of the Fairmont High School Cardinal Athletic Teams - Fairmont, MN

Specialty Care 507.238.4949
Primary Care 507.238.9533

Past Cardinal Scores History
2021-2022 SEASON
2020-2021 SEASON 2019-2020 SEASON 2018-2019 SEASON
2017-2018 SEASON 2016-2017 SEASON 2015-2016 SEASON
2014-2015 SEASON 2013 - 2014 SEASON 2012 - 2013 SEASON
2011- 2012 SEASON 2010- 2011 SEASON 2009- 2010 SEASON
2008- 2009 SEASON 2007- 2008 SEASON 2006 - 2007 SEASON

 

2021 - 2022 CARDINALS SCORES
FALL SEASON WINTER SEASON SPRING SEASON
OCT 18 - OCT 23
FOOTBALL(7-1)
bea 42, Cards 13
VOLLEYBALL(9-12-2)
Cards 3, Martin Luther/GHEC 0
JCC 3, Cards 0

G-X COUNTRY(62-18)
Big South Conference Meet 2nd
Marshall 30, Cards 49, Waseca 54, Worthington 115
B-X COUNTRY
(43-48)
Big South Conference Meet 3rd
Worthington16, Marshall 47, Cards 87, Waseca 97, St Peter 134

GIRLS SOCCER(13-4-2)
Section 2A Playoffs
Cards 3, Rochester Lourdes 2

GIRLS TENNIS(18-2)
State Class A
Cards vs Morris Area/C-A 10/26
Individuals 10/28
L Totzke - M Totzke
Hernes - Davis

BOYS SOCCER(11-6-2)
Section 2A Playoffs
Pine Island Z/M 2, Cards 0

-----------------------------


OCT 11 - OCT 16
FOOTBALL(7-0)
Cards 28, Luverne 18
VOLLEYBALL(8-11-2)
St Peter 3. Cards 0

G-X COUNTRY(60-17)
BEA Invite - 1st
1. Cards 24
2. St. James 52
3. LCWM 64
4. BEA 85
B-X COUNTRY
(41-46)
BEA Invite - 3rd
1. St James 27
2. LCWM 42
3. Cards 54
4. BEA 119

GIRLS SOCCER(12-4-2)
Section 2A Playoffs
Cards 4, Stewartville 1
Cards 19, TCU 0

GIRLS TENNIS(18-2)
Section 2A Indvid
Singles 3rd place
Cards Nemmers def Cards Joseph
6-0, 6-3
Doubles Championship
Cards L Totzke-M Totzke def Cards Hernes-Davis  6-0, 7-5

BOYS SOCCER(11-5-2)
Section 2A Playoffs
Cards 1, St Peter 0
Cards 6, Cannon Falls 0

-----------------------------


OCT 4 - OCT 9
FOOTBALL(6-0)
Cards 46, Worthington 0
VOLLEYBALL(8-10-2)
Cards 3, BEA 0
Cards 3, St James 0

G-X COUNTRY(57-17)
I-90 Invite - 3rd
1. Mankato East 42 2. Belle Plaine 51 3. Cards 74 4. St James Area 131 5. Jackson County Central 149 6. North Union 158 7. Martin County West 166 8. Worthington 186 9. Blue Earth Area 222
B-X COUNTRY
(40-44)
I-90 Invite - 6th
1. Worthington 46 2. Mankato East 73 3. Belle Plaine 79 4. St James Area 92 5.Jackson County Central 118 6. Cards 183 7. Martin County West 208 8. North Union 220 9. Madelia/Truman/GHEC-Martin Luther 221 10. St Peter 257 11. Blue Earth Area 330

GIRLS SOCCER10-4-2)
Cards 3, Marshall 0
Cards 3, Worthington 0
Cards 1, St Peter 1 OT

GIRLS TENNIS(18-2)
Section 2A Championship
Cards 4, St James 3
Cards 6, River Valley 1

BOYS SOCCER(9-5-2)
Cards 2, Marshall 1
Worthington 5, Cards 0

-----------------------------


SEP 27 - OCT 2
FOOTBALL(5-0)
Cards 35, New Ulm 6
VOLLEYBALL(6-10-2)
Waseca 3, Cards 2
TCU Invite
Glenco Silver Lake 2, Cards 0
Cards 1, Cleveland 1
Cards 2, JWP 0
Cards 2, NHREG 1
Cards 2, JWP 1

G-X COUNTRY(51-15)
St. James Invite - 2nd
1) Luverne 28, 2) Cards 52, 3) St James Area 91, 4) Sleepy Eye St.Marys-SE 97, 5) G-F-W 101
B-X COUNTRY
(35-39)
St. James Invite - 3rd
1) Luverne 31, 2) St James Area 37, 3) Cards 73, 4) Madelia/Truman/GHEC/ML 96, 5) Sleepy Eye St. Marys-SE 129
GIRLS SOCCER(8-4-1)
Cards 3, Mkto Loyola 0
Minnehaha 5, Cards 1
Waseca 4, Cards 2
Holy Family C 3, Cards 1

GIRLS TENNIS(16-2)
Big South Championship
Cards 4, St James 3

BOYS SOCCER(8-4-2)
Cards 3, Waseca 2
Cards 4, Mkto Loyola 3

-----------------------------


SEP 20 - SEP 25
FOOTBALL(4-0)
Cards 28, Waseca 15
VOLLEYBALL(3-8-1)
Cards 3, St James 1
New Ulm 3, Cards 1

G-X COUNTRY(47-14)
Milaca Mega Meet - 6th 20 teams
1 SC Cathedral, 52 2 Perham, 56 3 Proctor, 110 4 Cook County, 117 5 Blake, 138 6 Cards, 202 7 Rockford, 231 8 Pierz, 235 9 Pine City, 266 10 Greenway, 278 11 Morris Area , 281 12 St. Croix Central 287 13 Park Rapids Area, 322 14 Lac qui Parle Valley, 325 15 Benson, 411 16 Esko, 414 17 Mora, 442 18 Eden Valley-Watkins, 490 19 Legacy Christian, 504 20 Spectrum, 569
B-X COUNTRY
(33-37)
Milaca Mega Meet - 15th 24 teams
1 Perham 96; 2 Park Rapids 98;; 3 GNK 135; 5 Proctor 160; 6 Blake 166; 7 Southwest Christia 226; 8 Dilworth-Glyndon-F 254; 9 Benson-KMS 264; 10 North Shore 266; 11 Moose Lk/WR/Barnum 279; 12 Pine City 329; 13 LQPV-DB 330; 14 Pierz 361; 15 Cards 384; 16 Mora 418; 17 St Croix Central 426; 18 Rockford 457; 19 Legacy-PACT 496; 20 St Croix Lutheran 515; 21 ZMKW 538; 22 Melrose 549; 23 MACA 558; 24 Spectrum 633

GIRLS SOCCER(7-1-1)
Cards 4, New Ulm 1
Cards 8, Worthington 1
Mkto East 4, Cards 1

GIRLS TENNIS(15-2)
Cards 5, St Peter 2
River Valley 4, Cards 3

BOYS SOCCER(6-4-2)
Cards 3, SWMNC 2
New Ulm 9, Cards 0

-----------------------------


SEP 13 - SEP 18
FOOTBALL(3-0)
Cards 41, Jordan 18
VOLLEYBALL(2-7-1)
Worthington 3, Cards 0
BEA 3, Cards 1

G-X COUNTRY(33-9)
Worth Turkey Trot - 2nd
1) Murray County Central 33, 2) Cards 43, 3) Pipestone 63, 4) Worthington 119, 5) Windom 125
B-X COUNTRY
(24-23)
Worth Turkey Trot - 4th
1) Worthington, 25, 2) St James 75, 3) Windom 85, 4) Cards 100, 5) MCC 109, 6) Pipestone, 7) HLO 171

GIRLS SOCCER(6-0-1)
Cards vs St Peter - postponed

GIRLS TENNIS(14-1)
Cards 6, BEA 1
Cards 5, Mkto West 2
Cards 7, Waseca 0
Cards 4, St James 3

BOYS SOCCER(5-3-2)
Worthington 4, Cards 0
St Peter 1, Cards 0
Cards 7, Albert Lea 2

-----------------------------


SEP 6 - SEP 11
FOOTBALL(2-0)
Cards 36, St Peter 16
VOLLEYBALL(2-5-1)
St Peter 3, Cards 0
New Ulm 3, Cards 2
Sleepy Eye Tourney
Cards 2, Madelia 0
Sleepy Eye 2, Cards 0
Cards 1, Mountain Lake 1

G-X COUNTRY(33-9)
Gerry Smith/TCU - 7th, 26 teams
1) Mound West Tonka 135, 2) Howard Lake-Waverly-Winsted 142, 7) Cards 202, 8) Waseca 207, 25) BEA  697
B-X COUNTRY
(24-23)
Gerry Smith/TCU 14th, 29 teams
1) Mound West Tonka 97, 2) New Prague 98, 14) Cards 383, 29) Bea 867

GIRLS SOCCER(6-0-1)
Cards 4, Waseca 1
Cards 0, Marshall 0 2OT

GIRLS TENNIS(9-1)
Cards 7, BEA 0
Cards 7, Worthington 0

BOYS SOCCER(4-1-2)
Cards 7, Waseca 1
Cards 3, Marshall 2
Cards 3, Cannon Falls 2

-----------------------------


AUG 30 - SEP 4
FOOTBALL(1-0)
Cards 27, Marshall 7
VOLLEYBALL(1-2)
Cards 3, MCW 2
Waseca 3, Cards 0

G-X COUNTRY(14-3)
Paul Metcalf Classic - 3rd 10 teams
Luverne 44, Murray County Central/Fulda 60, Cards 28
B-X COUNTRY
(9-10)
Paul Metcalf Classic - 7th 10 teams
LCWM 89, JCC 93, Cards 149, BEA incomplete

GIRLS SOCCER(5-0-1)
Cards 9, Loyola 0
Cards 6, New Ulm 1

GIRLS TENNIS(7-1)
Cards 7, USC 0
Cards 6, Luverne 1

BOYS SOCCER(1-1-2)
Cards 3, New Ulm 0
Cards 2, Loyola 2 2OT
Cards 3, SWMC 3 2OT

-----------------------------


AUG 21 - AUG 28

VOLLEYBALL(0-1)
Windom 3, Cards
0
G-X COUNTRY(7-1)
EARLY BIRD - 2nd 10 teams
1) Marshall 7, 2) Cards 28
B-X COUNTRY
(6-4)
EARLY BIRD - 6th 10 teams
1) Marshall 11, 6) Cards 59

GIRLS SOCCER(2-0-0)
Cards 3, Albert Lea 2 - 2OT
Cards 2. St Peter 0

GIRLS TENNIS(5-1)
Cards 4, St James 3
Cards 6, Hutcinson 1
Chanhassen 4, Cards 3
Cards 7, Maple River 0
Cards 5, Monticello 2
Cards 6, Osseo 1

BOYS SOCCER(0-1-0)
St Peter 5, Cards 2

-----------------------------
DATE
WRESTLING(0-0)
Red Bulls
G BASKETBALL(0-0)
Cards
B BASKETBALL(0-0)
Cards
GYMNASTICS(0-0)
Magic
BOYS HOCKEY(0-0)
Cards
GIRLS HOCKEY(0-0)
Cards

----------------------------------
DATE
Boys Track(0-0)
Cards
Girls Track(0-0)
Cards

Softball(0-0)
Cards
Baseball(0-0)
Cards
Boys Tennis(0-0)
Cards
Girls Golf(0-0)
Cards
Boys Golf(0-0)
Cards

-----------------------------



Sales
507.399.0908
Service
507.399.0
899


BOYS SPORTS
 BASEBALL  |  BASKETBALL  |  CROSS COUNTRY  |  FOOTBALL 
GOLF  HOCKEY  |  SOCCER  |  TENNIS  |  TRACK  |  WRESTLING
GIRLS SPORTS 
BASKETBALL  |  X-COUNTRY  |  GOLF  |  GYMNASTICS  |  HOCKEY

SOCCER  |  SOFTBALL  |  TENNIS  |  TRACK  |  VOLLEYBALL
AREA LINKS
BASEBALL ASSN  |  BOYS B-BALL ASSN  |  GIRLS B-BALL ASSN
 HOCKEY ASSN  |  G-SOFTBALL ASSN  |  ADULT SOFTBALL ASSN

Copyright 2018-19. Fairmont Sports Inc. All Rights Reserved.